Ми в Facebook
Новини
12.03.20

Пропонуємо Вам взяти участь у соціологічному опитуванні з метою покращення якості правоохоронних послуг та визначення проблем безпеки на території Вашого мешкання.

http://survey.univd.edu.ua/index.php/448549

Збереження лісів

Збереження лісів
Назад
Збереження лісів
Останнім часом лісівників все частіше звинувачують у вирубці та розкраданні лісу. Ця інформація активно розповсюджується в соціальних мережах та ЗМІ, тому більшість зробила висновок, що це дійсно так: ліс постійно рубають, вивозять, продають, а його відновленням ніхто не займається. Насправді це хибні уявлення. Адже заготівля деревини та відновлення лісу – це фази багаторічного циклу ведення лісового господарства. Тому про це надамо детальніші роз’яснення.
Згідно статті 17 Лісового Кодексу України (постійне користування лісами) ліси на землях державної власності без встановлення строку надаються у постійне користування спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, для ведення лісового господарства. Такі підприємства мають право:
- право самостійно господарювати в лісах;
- виключне право на заготівлю деревини;
- право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації;
- право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством.
В свою чергу державне підприємство зобов’язане:
- забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку;
- вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Рубки – це важливий лісогосподарський захід догляду за лісом, який спрямований на вирощування високопродуктивних лісостанів господарсько - цінних порід. Періодичне вирубування дерев проводиться з метою поліпшення породного складу насаджень, підвищення їх якості, продуктивності й біологічної стійкості, скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, посилення водоохоронно - захисних функцій та інших корисних властивостей лісу. В залежності від мети рубки поділяють на 3 основні типи: рубки догляду, санітарні та рубки головного користування.
Рубками догляду регулюють щільність, склад та форму деревостану у насадженнях до віку зрілості. Під час цих рубок призначаються до видалення дерева, що відстали в рості, всохли, дуже щільно розташовані, хворі або є небажаної породи.
Рубки головного користування призначаються лісовпорядкуванням на ділянках зрілого лісу, в якому дерева підходять до границі свого продуктивного віку.
Санітарні рубки призначаються з метою покращення стану деревостану шляхом вирубування висохлих, хворих та дуже ослаблених дерева. В залежності від інтенсивності такі рубки бувають суцільні та вибіркові. Цей вид рубок особливо поширений на ділянках пошкоджених під час пожеж. Дерева, які постраждали від пожеж ослаблені, легко вражаються шкідниками та збудниками хвороб, що стають причиною їх всихання та загибелі. Тому працівники лісгоспу постійно здійснюють контроль за станом лісових насаджень та вибирають сухі дерева для рубок.
Процес постійного всихання дерев, пошкоджених пожежами та уражених хворобою, призводить до поступової вирубки таких лісових насаджень. Нажаль, згідно до чинного законодавства для отримання дозволу на рубки необхідно пройти довготривалий шлях оформлення документів та дозволів. Період оформлення подібних документів складає близько півроку. За цей час підприємство понесе величезні економічні втрати, адже вартість пошкодженої шкідниками та хворобами деревини знижується майже втричі. І водночас, шкідники та інші хвороби будуть активно розмножуватися та поширюватися, чим погіршують стан інших лісових насаджень. Дерева, які можна було б задіяти для подальшої переробки, втратять технічну якість та стануть придатними тільки для дров. Відповідно, це зменшення прибутків підприємства, відрахувань до бюджету та виплат на оплату праці.
Підприємство проводить суцільні рубки виключно з подальшим відтворенням лісу на місцях вирубок. Зруби і згарища очищаються від деревини і порубкових залишків та заліснюються протягом одного-двох років.
Відтворення лісу ДП «Гутянське лісове господарство» є пріоритетним у роботі лісгоспу. До кінця 2019 року лісгоспом буде проведено лісорозведення на ділянках землі де лісу раніше не було на площі більше 400 га за виключенням незаконно зрізаної ділянки лісу площею близько п’яти гектарів в межах Козіївської сільської ради яка знаходиться в землях запасу і не є в чиємусь користуванні. Тобто загальна площа посадки лісових культур складає 500 га Всі роботи в лісгоспі відбуваються за рахунок коштів, отриманих від реалізації деревини, товарів та послуг.
З метою підвищення приживлюваності саджанців на підприємстві впроваджується технологія вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою. Така технологія вирощування значно підвищить якість створюваних лісів.
Переваги використання садивного матеріалу із закритою кореневою системою наступні:
- можливість висаджування його на постійне місце практично упродовж усього вегетаційного періоду;
- більш висока (практично 100 %) приживлюваність, порівняно з культурами створеними садивним матеріалом з відкритою кореневою системою;
- зменшення обсягів або й повна відсутність потреби доповнення культур;
- більш висока адаптація після посадки внаслідок швидкого початку повноцінної діяльності не травмованої кореневої системи.
Дотримання вимог проекту лісовпорядкування та принципів сталого лісокористування дозволять з впевненістю гарантувати збереження лісів для нащадків.
З Повагою, ДП “Гутянське лісове господарство”.
Контакти
Телефон:
Тел/Факс
Адрес:
62131, Харківська обл., Богодухівський р-н, смт Гути, вул.Первухінська, 49
Зворотний зв'язок